Tapahtuipa niin, että yhtenä päivänä muistinkin, että en ollut tuonut Nalle Puhia ollenkaan blogiini. Maa olisi voinut aueta altani....Kaiken huipuksi sain illalla vävyltä viestin "osta sinä Nalle Puh rakentaa talon ja minä ostan tämän sinisen 100 -vuotisjuhlakirjan."
Nalle Puh rakentaa talon on toinen Nalle Puh -kokoelma. Se sisältää kymmenen tarinaa. Näissä esimerkiksi rakennetaan Ihaalle talo, Tiikeri saapuu metsään ja Nasu tekee urotyön. Osa kirjan tarinoista hieman sivuaa Disneyn tunnetuksi tekemiä Nalle Puh-kohtauksia, mutta ne ovat suureksi osaksi omanlaisiaan.
Nalle Puhista on vaikea olla pitämättä. Sen hahmot ovat tavattoman vahvoja. Esimerkiksi Tiikerin valloittava persoona, Ihaan surumielisyys ja Nasun arkuus luovat niin vahvat mielikuvat, että ne jäävät pysyvästi mieleen.
Nalle Puhista on vaikea olla pitämättä. Sen hahmot ovat tavattoman vahvoja. Esimerkiksi Tiikerin valloittava persoona, Ihaan surumielisyys ja Nasun arkuus luovat niin vahvat mielikuvat, että ne jäävät pysyvästi mieleen.
Eikä kirja mene hukkaan aikuisellekaan lukijalle, päinvastoin. Sivuille on kätketty rivien väliin syvällisiä tunteita, jotka resonoivat aikuiselle aivan eri tavalla kuin lapselle. Kirja sisältää myös uskomattoman voimakkaan lopetuksen.
Yllä oleva teksti on ensimmäinen ja ainoa todellinen tekstikaappaus Kirjavinkeiltä. Osaan kirjoittaa itse ja olen sillä elättänyt itsenikin vuosia sitten, mutta nyt meillä menee menee niin kovaa kun ajelemme väliä Luvia-Jyväskylä ja Jyväskylä-Lohja, että edes runoja ei vuoda.
Kirjan kääntäjät ovat Kersti Juva ja Panu Pekkanen. Vinkkaaja oli Juha Salmi. Kiitos sinulle♥♥♥ Kustantaja on WSOY 2026. Kuvitus E.H.Shepard.
Kyseessä on 100 -vuotisjuhlakirja♥♥♥



Ei kommentteja:
Lähetä kommentti