torstai 20. maaliskuuta 2025

Ystävämme Ukrainasta Suomessa!


 Luovutin tänään presidentti Zelenskyille Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan suurristin ketjuineen taistelusta itsenäisyyden, itsemääräämisoikeuden ja alueellisen koskemattomuuden puolesta.

Alexander Stubb

Today I presented President Zelenskyi with the Grand Cross with Collar of the Order of the White Rose of Finland for the fight for independence, sovereignty and territorial integrity. Alexander Stubb

Mitä ei olisi jo sanottu? Voiko kukaan olla erimielinen siinä, miten arvostettua on Zelenskyille ja koko Ukrainan kansalle saada kokea tällainen lahja. Se ei ole vielä uusia koteja Venäjän tuhoamien tilalle. Se ei vielä heitä Venäjää ulos Ukrainan rajojen sisältä. Se ei herätä kuolleita, ei anna unohdusta kidutetuille, mutta kun katsoo kuvaa, näkee Ukrainan itsenäisyyden ja kaivatun lännen. lähestyvän heitä. Kuvan lämminhenkisyys vakuuttaa Ukrainan olevan tulevaisuudessa yksi meistä, eurooppalaisesta 'perheestä'. Hyvä Alexander Stubb ❤ Wolodymyr Zelenskyi ❤ kun Venäjä hyökkäsi maahanne, minä ja monet, monet muut lupasivat: "We will stand by you and you will have your own country without fear." Nyt se on lähempänä kuin ikinä.

Alla kuva Ukrainan ja Suomen presidenteistä:


True friendship will never betray! Wolodymyr Zelenskyi and Aleksander Stubb, this photo is hope for whole Europe.

Leena Lumi

3 kommenttia:

  1. Onneksi meillä on sivistynyt ja fiksu presidentti, toisin kuin USA:n oranssinaamainen idiootti. (Venäjän diktaattorista en edes viitsi sanoa nyt mitään.)
    Mieltä lämmittää myös Suzanne Innes-Stubbin tekemä työ.
    Suomella ja Ukrainalla on erinomaiset presidenttiparit! t.Selja

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Selja, nimenomaan! Molempien maiden parit ovat kuin lupaus paremmasta,.Oli eilen vähän hektinen päivä, joten unohdin mainita rouvat ja vielä tasa-arvon päivänä.

      Poista